5. 5. | Přijďte si s námi připomenout 120 let od narození architekta věžáků Josefa Havlíčka

26.04.2019

V neděli 5. května uplyne přesně 120 let od narození výrazné osobnosti české architektury a hlavního architekta kladenských věžových domů Josefa Havlíčka. Přijďte si s námi toto výročí připomenout k Havlíčkovu hrobu na hřbitově Praha-Bubeneč, který Halda jako jeho adoptivní správce nechala nově opravit.

K uctění památky architekta se sejdeme krátce před třetí hodinou odpoledne před vchodem hřbitova (pokud byste nás minuli, bude cesta ke hrobu vyznačena). Alexandr Němec stručně přiblíží, jak po architektově hrobu pátral, následně přečteme krátký úryvek z dobové vzpomínky na Havlíčkovo dílo.

Halda Havlíčkův hrob loni adoptovala v rámci projektu Správy pražských hřbitovů na záchranu hrobů významných osobností, o které se nemá kdo starat. Ke 120. výročí Havlíčkova narození jsme místo jeho posledního odpočinku nechali opravit (spolu s Havlíčkem je zde pohřbena i architektova žena, sochařka Marta Jirásková, a další rodinní příslušníci). 

Finanční prostředky na zvelebení hrobu se podařilo shromáždit od drobných dárců, kteří nás podpořili ve sbírce na portálu Darujme.cz, finančním darem nám také výrazně pomohla společnost Dům Žižkov, která je novým vlastníkem budovy Všeobecného pensijního ústavu, jedné z Havlíčkových nejvýraznějších staveb. Ještě jednou moc děkujeme.