Kontejnerové stání v Helsinské ulici ozdobí mozaika

25.04.2019

V sídlištích jsou jich desítky a mezi chlouby veřejného prostoru úplně nepatří. Řeč je o zpravidla zděných zástěnách kolem popelnic, které brání rozfoukání odpadu po okolí. V sídlišti Kladno-Rozdělov, konkrétně v Helsinské ulici, se jedno takové rozhodli proměnit k nepoznání. Již brzy je ozdobí mozaika Gábiny Beranové a Martiny Loukotové.

Mozaika je vítězným návrhem soutěže, která v roce 2017 proběhla jako součást projektu Kladno 4 better living, realizovaného kladenským spolkem Halda za finančního přispění Nadace Proměny Karla Komárka. Svým pojetím (tvarem kruhů a barevností) volně navazuje na podobu domovních znamení na kladenských věžových domech.

Na výrobě mozaiky se částečně podíleli i obyvatelé sídliště - několik kusů vzniklo v rámci veřejné mozaikové dílny pod vedením Gábiny Beranové. "Věříme, že relizace mozaiky bude důkazem, že prostor sídliště jde jednoduše zhezčit prostě tím, když má člověk dobrý nápad. A že inspiruje obyvatele k tomu se o své okolí více zajímat," uvádí Roman Hájek ze spolku Halda.

S mozaikami Gábiny Beranové se Kladeňáci mají možnost setkat také v Podprůhonu nebo ve dvoře kina Sokol. A pokud by vás tato výtvarná technika zaujala, můžete se přihlásit do některého z kurzů, které Gábina Beranová pravidelně pořádá.