Pomozte nám vrátit sochu Rodiny na náměstí Jana Masaryka. Hlasujte, stačí pár kliknutí

16.05.2020

V rámci participativního rozpočtu Středočeského kraje chceme vrátit na náměstí Jana Masaryka sousoší Jarmily Malátové s názvem Rodina. O realizaci projektu rozhodne hlasování. Podpořte nás, projektu můžete dát hned 2 hlasy.

O projektu

Při rekonstrukci kladenského náměstí Jana Masaryka v letech 2015–2016 z něj zmizela socha Rodina od sochařky Jarmily Malátové. Naším cílem je tuto dominantu náměstí vrátit, mimo jiné, protože jde o jedno z posledních zachovaných děl Jarmily Malátové určených pro veřejný prostor.

Pískovcové sousoší z roku 1975 vzešlo z vyhlášené soutěže na umělecké dotvoření objektu tzv. Jalty v čele náměstí, a jelikož na rozdíl od jiných soch z období normalizace nebylo nijak ideologicky zatížené, vydrželo na náměstí až do roku 2015. Tehdy získalo náměstí novou podobu a počítalo se pro ně s jinou sochou. Rodina měla najít místo někde jinde a aktuálně je složená na dvoře kladenského magistrátu.

Přijde nám škoda, aby jedno z velmi kvalitních děl bylo schované na parkovišti. Nový prostor se pro sochu doteď nenašel. A zamýšlená jiná socha na náměstí se nerealizovala.

Děkujeme za vaši podporu! Hlasovat v projektu Můj kraj mohou všichni občané s bydlištěm ve Středočeském kraji starší 18 let. Při hlasování zadejte číslo občanky, poté vyberte projekt (oblast Kladno > projekt Vraťme sochu Rodiny zpět na náměstí Jana Masaryka v Kladně).