Získali jsme grant Nadace Proměny. Díky němu na den ožijí dvě kladenská náměstí

10.03.2019

Proměnit dvě ne úplně fungující kladenská náměstí alespoň na pár hodin na místa plná společenského života a ukázat, že k jejich oživení stačí jen nadšení a dobrý nápad. Tak by se dal ve stručnosti shrnout projekt Kladno 4 better living II, na který jsme letos získali grant od Nadace Proměny Karla Komárka. V rámci něj se Kladeňáci mohou těšit na dvě sousedské slavnosti – na náměstí Karla Kindla (kulaťák na Bressoně) a náměstí Jana Masaryka.

První jazzový piknik pod věžáky, 2017
První jazzový piknik pod věžáky, 2017

V rámci výzvy Proměň své město získala Halda podporu již podruhé. V roce 2017 nám nadační příspěvek pomohl aktivizovat lidi v okolí věžových domů, rozjet komunitní setkávání a založit v sídlišti některé nové tradice (např. jazzový piknik) a také detailně zmapovat, co obyvatelé na sídlišti oceňují, a co by naopak chtěli zlepšit (výstup k vidění zde >>>).

Na tyto aktivity chceme teď navázat a posunout je na další úroveň. Cílem je inspirovat a podněcovat Kladeňáky k využívání veřejného prostoru. Zaměřujeme se přitom na dvě místa, na náměstí Jana Masaryka a náměstí Karla Kindla (možná známější jako "kruhák u zmrzliny na Bressoně"). Obě náměstí mají potenciál být středem společenského života a místem setkávání, z nejrůznějších důvodů jimi ale zatím nejsou.

Pro obě místa proto chystáme odpolední happeningy – s muzikou, grilováním, hrami pro děti, možná i malými trhy -, jejichž cílem je na potenciál míst upozornit a zároveň vytvořit příležitost pro sousedské setkání pro lidi z okolí (i proto má akce podtitul: Sousedé, neseďte doma!). Součástí obou akcí bude i možnost diskutovat budoucí rozvoj míst a jejich širšího okolí formou pocitové mapy a dalších aktivit.

První akce proběhne v neděli 19. května na Bressoně a jejím hlavním tahákem určitě bude vystoupení kapely Orchestar. Rozdělovské setkání pak plánujeme na neděli 16. června.

A poslední drobnost: vážíme si toho, že naše aktivity ve veřejném prostoru podpořila Nadace Proměny už podruhé. Snad je to ukázka toho, že to děláme dobře. Nepřestáváme věřit, že pokud si lidé vytvoří k nějakému místu vztah, je to ten nejlepší základ pro jeho budoucí rozvoj. A ze zkušeností také víme, že živá (krásná a inspirativní) místa nejde udělat shora... Politici pro jejich rozvoj mohou vytvářet podmínky, skutečný život jim ale mohou vdechnou jedině jejich obyvatelé! Díky Proměnám můžeme vzniku živých míst dát první impulz.