Kniha o grafikovi Stanislavu Kulhánkovi vyjde 16. 12. 2021

05.12.2021

Učil generace studentů kladenského gymnázia, jeho grafiky slavily úspěch po celém světě, mezi jeho díly ale najdeme i oceňovanou sadu nábytku. Stanislav Kulhánek (1885-1970) zaslouženě patří mezi nejvýraznější osobnosti Kladna. Jeho život teď přibližuje publikace Ireny Veverkové Mistr drobné grafiky Stanislav Kulhánek: rozměry života, která nám z tiskárny dorazí 16. 12.

Jak titul napovídá, představuje kniha různé aspekty Kulhánkova života a tvorby. Věnuje se jeho inovativním pedagogickým metodám, návrhům užitého umění od šatů po loutkové divadlo nebo spolupráci s kladenskými nakladateli. Stěžejní část je věnována grafickému dílu, které ho u nás i ve světě proslavilo nejvíc.

"Kulhánek proslul jako autor ex libris, drobných grafických lístků vlepovaných do knih, které označovaly, komu kniha patří. Nebál se ani náročných grafických technik, zejména leptu, jemuž se v Čechách věnoval jen málokdo. Preciznost, která byla pro tyto grafiky potřeba, se prolínala celým jeho dílem," říká autorka Irena Veverková.

Nová kniha je shrnutím poznatků, které se autorce podařilo shromáždit za téměř čtyřicet let bádání. Díky úzké spolupráci s umělcovou rodinou má bohatý obrazový doprovod, řada děl je publikována vůbec poprvé. Grafické úpravy se ujala původem kladenská grafička Zuzana Burgrová.

"Kniha doplňuje naše předchozí tituly věnované výtvarníkům Karlu Součkovi a Jiřímu Kolářovi. Máme z ní radost i proto, že přes umění představuje bohatou činnost kladenských nakladatelů, na niž se snažíme navázat. Vzhledem k chybějícímu papíru v celé Evropě beru jako zázrak, že se ji nakonec podařilo dotáhnout," uvádí za nakladatele Roman Hájek.

Publikace Mistr drobné grafiky Stanislav Kulhánek: rozměry života vychází s finanční podporou Statutárního města Kladna a Středočeského kraje.

Z tiskárny k nám podle informací z tiskárny dorazí nejpozději 16. 12. Při osobním vyzvednutí ve vinotéce Pod Věžákem ji ještě stihnete i jako vánoční dárek (vinotéka má otevřeno až do 23. 12.